Zrádná ryba z Japonska

Od roku 2000 zemřelo v Japonsku po požití tohoto čtverzubce podle vládní statistiky 23 lidí. Většina z nich byli rybáři, kteří rybu připravovali doma. I dnes ještě kvůli pochoutce či chcete-li, rybě fuga umírají lidé.

  Tělo čtverzubců obsahuje smrtelně jedovatý alkaloid tetrodotoxin, jehož účinky jsou silné a rychlé a neexistuje proti nim protilátka. Nejdříve znecitliví oblast kolem úst, následuje ochrnutí a smrt, přičemž člověk zůstává do konce při vědomí.

  Kuchaři s povolením připravovat fugu se považují za elitu v oboru. Vyučení trvá i dva roky. Není též bez zajímavosti, že třetina uchazečů při zkouškách propadne.  Lidé, kteří mají na luxus, však nepřestanou toužit po rybě právě vylovené z vody a čerstvě připravené. Když kvůli ničemu jinému, tak kvůli zážitku, protože pro mnohé k fugu patří určitá hra podobná ruské ruletě. Mluví se o štípání rtů, jež po sobě zanechává minimální dávka jedu. Fugu se servíruje ve tvaru květu, většinou dušená nebo grilovaná s omáčkou terijaki. A také v podobě sašimi, což jsou plátky nakrájené tak tence, že i když jsou vyskládány přes sebe, prosvítá jimi vzor talíře. Syrová fugu je spíše tuhá. Chuť jí dodává sojová omáčka, takže při první ochutnávce spíš připomíná kuře. K charakteristikám fugu patří i to, že jde o sezónní záležitost. Jí se jenom v zimě, podobně jako se úhoři jedí jenom v létě. I když úhoř je také výborný, není to fugu, jelikož při jeho konzumaci chybí to chvění z obavy, že si tu zahráváte se smrtí. Chcete si s ní zahrát i vy? Jeden gram tohoto jedu dokáže zabít až 500 lidí, pokud si nechcete pochutnat a zemřít, potom se této rybě raději vyhněte.