Zaměřme se na střeva

Střeva potřebují hlavně dostatek vlákniny a slizu. Střeva potřebují pohyb, takže je dobré chvilku denně cvičit, chodit na procházky. Pomůže lněné semeno, které dodává střevu ochranný sliz. Dvě kávové lžičky semínka lnu rozkousat a hodně zapít, nebo pomlít, sníst a rovněž hodně zapít vodou. Sliz se pak utvoří v žaludku a odtamtud odchází rovnou do střev. Semínka by se měly užívat 3krát denně, vždy hodinu před jídlem. Jíst více vařené potravy než syrové (to platí i pro zeleninu). Na prokrvení střev s dezinfekčním účinkem je vhodné modré hroznové víno, borůvky, ostružiny, maliny, černý rybíz a černá jeřabina. A to i tepelně zpracované v podobě kompotů či džemů. Méně jíst maso, masové výrobky a tučné sýry. Všechny vyjmenované potraviny zatěžují trávení. Ve střevě se pak tvoří odpadní látky, které deformují a tlačí na sousední orgány. Překyseluje se pak také organismus a do krevního řečiště se dostávají odpadní látky.

  Nebojte se sníst větší množství kysaného zelí, které funguje jako kartáček na střeva. Nabalí na sebe střevové kaly a vše se vyloučí. Doporučuji alespoň měsíční kůru, kdy ráno a večer sníte dvě lžíce syrového kysaného zelí. Do jídel používejte bylinné koření, zejména majoránku a tymián, ty podporují trávení tučnějších jídel, působí antibakteriálně a uvolňují křeče. Na drůbeží maso používejte libeček, ten produkuje produkci enzymů. Nebojte se ani šalvěje a bazalky.

Pro posílení střev doporučuji tento čaj:

2 čajové lžičky ostružinového listí přelít 250 ml vroucí vody, 15 minut vyluhovat a scedit. Pije se 2krát denně nalačno. V obchodě s bylinkami je dobré koupit i tinkturu z česneku medvědího, která slouží na dezinfekci a proti zánětům střev.