Slon pro štěstí

  O tom, že sloni nosí štěstí, víme všichni. Je jednou, jestli sedí, stojí, nebo troubí. Slon je prostě slon a kupujeme je už ve formě plyšáků malým dětem. Figurky slonů mají původ v Indii, kde představují jednoho z milovaných bohů hinduistů – Ganéšiho. Právě ten je dárcem harmonie, úspěchu a štěstí. V tomto náboženství existuje několik druhů slonů. Slon plodnosti je bohatě zdobený, většinou zlacený nebo postříbřený a se spousty polodrahokamů. Černý slon je ochráncem před závistivými lidmi, dva modří sloni u dveří ochrání před nebezpečím. Pakliže bude modrý slon jen jeden a bude mít šest klů, ochrání příbytek před ztrátami a zloději. Žlutý slon dává ženám energii, kterou tolik potřebuje na výchovu dětí a péči o rodinu. Něco zcela jiného je bílý slon. Bílý slon je výraz pro vlastnictví něčeho, čeho se vlastník nemůže vzdát, i když cena (cena za vydržování) převyšuje užitečnost této věci. Termín pochází od posvátného Bílého slona, kterého drželi monarchové jižní Asie v Barmě, Thajsku, Laosu a Kambodži. Vlastnictví Bílého slona bylo považováno (a stále je v Thajsku a Barmě) za znamení, že monarcha vládne spravedlivě a království byl požehnán mír a prosperita. Narození bílého slona je spojováno s narozením Budhy. Legenda praví, že se královně v předvečer porodu zdálo o bílém slonu, který ji daroval květ lotosu, symbol moudrosti a čistoty. Protože byla tato zvířata považována za svatá a zákon zakazoval jejich využívání pro práci, bylo přijetí daru bílého slona od monarchy požehnáním i prokletím: požehnání proto, že zvíře bylo svaté a symbolizovalo monarchovu přízeň a prokletí proto, že si zvíře musel obdarovaný ponechat a nemohl náklady na jeho držení vyvážit prací zvířete. Půvab hinduistického náboženství i buddhismu je ve svobodě rozhodování – jen na vás záleží, co vám štěstí přinese.

Zajímavosti o slonech:

Nejen v Asii, i v Evropě na slony nedáme dopustit. Existuje Řád slona, což je dánské státní vyznamenání udělované členům královské rodiny nebo cizím státním představitelům. Řád slona byl založen dánským králem Kristiánem I., a to již roku 1462.

Sloni byli běžní v sinhálské heraldice po dva tisíce let a udrželi se tam i po dobu britské kolonální nadvlády. Erb a vlajka od roku 1875 do roku 1948 zobrazovala slona a i dnes používá slona ve svých znacích mnoho institucí.

Pracovní sloni se odchytávají ve volné přírodě a pak jsou vycvičeni. Používají se k nošení těžkých nákladů v nepřístupných oblastech, kam se nedostanou stroje. Dříve se sloni využívali jako válečná zvířata, nosili těžké zásoby, vylamovali brány pevností s koulemi připevněnými na chobotech a děsili nepřítele.