Rady pro zdraví

Nachlazení se projevuje kašlem a rýmou

  Není snad u nás nikoho, komu by se nachlazení úplně vyhnulo. Kašel, rýma, to všechno nám znepříjemňuje život jak v zimě, tak v létě. V letním období k nachlazení pomáhá zvláště klimatizace. Sahat po antibiotikech v takovém případě nemusíme, léčit se ale musíme začít co nejdříve. Nejlépe zabírá křenová šťáva. Očištěný křen se pokrájí na drobná kolečka (může se i nastrouhat) a dáme na nekovové síto, které položíme na hrneček. Křen bohatě zasypeme cukrem. Po třiceti minutách pustí šťávu, která se užívá 3krát denně. Na podzim a v zimě bychom měli tělu dodávat více zinku, protože pokud ho máme v těle nedostatek, snáze podléháme díky oslabenému imunitnímu systému právě nachlazení.

Nejúčinnější na nachlazení je inhalace

  Mnohdy se nám do inhalace nechce, přesto je inhalace nejúčinnějším prostředkem, jak s nachlazením bojovat. Stačí vzít hrstku sušeného heřmánku, který přelijeme vařící vodou, přes hlavu přehodíme osušku, nakloníme se nad hrnec a vdechujeme páry. Po každé inhalaci by měl člověk zůstat ještě třicet minut v teple. Pokud doma heřmánek nemáme, můžeme použít i obyčejnou sůl.

Bolí vás z nachlazení hlava?

  Dutiny jsou při nachlazení většinou zduřelé, proto nám i hlava třeští a bolí. Stačí ale do teplé vody nakapat mátový olej, citron, nebo eukalyptový olejíček. Do směsi namočíme kapesník, položíme na čelo a překryjeme teplým ručníkem.

Na první příznaky pomůže zázvor

  Při prvních příznacích nachlazení si připravíme zázvorový čaj. Povaříme několik plátků čerstvého kořene zázvoru, slijeme, osladíme medem a ihned vypijeme. Zázvor dobře likviduje bakterie, ale pozor, nesmí se to s ním přehánět, jinak by nás mohl rozbolet žaludek.