Potit se je lidské, ale…

Potit se je lidské a v letní sezóně je pot vidět na každém z nás. Pot nám zjednodušeně řečeno pomáhá ochlazovat povrch kůže a tím i celý organismus. Apokrinní žlázy se u člověka nacházejí převážně v podpaží, v tříslech a kolem bradavek. Aktivní se stanou až během puberty. Pot z těchto žláz obsahuje bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie žijící přirozeně na povrchu kůže. Rozkladem těchto složek vznikají aromatické látky, které jsou příčinou tělesného pachu, jenž může být vnímán jako nepříjemný zápach. V letních měsících se pocení nevyhneme, kdo by ale chtěl nepříjemně zapáchat a odrazovat tak všechny okolo od své přítomnosti? Mnohdy se nevyhneme podobnému zážitku v autobusech, v práci, ale když nám ještě „nevoní“ partner, to už přímo zavání partnerskou krizí. Co když na tom ale nejsme nejlépe ani my a vůbec si to neuvědomujeme? Určitě ne, protože jsme čistotní a používáme deodoranty. Nemůžeme si s nimi ale ublížit?

  O škodlivosti některých chemikálií víme, přesto se většinou drogeriím a kosmetikám obloukem nevyhýbáme. A bez přemýšlení je nakupujeme a nakupujeme. Samozřejmě se dnes už nemůžeme držet pořekadla, že chlap má „vonět“ potem. V takovém případě bychom v dnešní době asi vymřeli. A co nám tedy v deodorantech nejvíce škodí? Hliník!

Není hliník jako hliník

Zkusme sáhnout po přírodním deodorantu. I tak si ale buďte jisti, že ne každý nám sedne na první pokus. Mnohdy jich musíme vystřídat vícero, než naše tělo řekne „ano“. Přírodní krystalový deodorant je vyrobený z kamence draselného, nebo jde o deodoranty syntetické. Odborně se nazývají síran draselno-hlinitý a síran amonno-hlinitý. Kamenec draselný je podvojná sůl kyseliny sírové a je dobře rozpustný ve vodě. Má výborné antiseptické účinky, což je vlastnost pro deodoranty nepostradatelná. V „přírodním“ kamenci je aluminium stejně jako u „chemických“ deodorantů, rozdíl je ale ve velikosti molekul. Přírodní hliník je má větší a neprochází skrze póry. Ty ostatní zabraňují přirozené detoxikaci organismu, vstřebávají se do krevního řečiště, uzavírají póry a může také dojít k zánětu potních žláz. Dalším hliníkem používaným v konvenční kosmetice je Aluminium chlorid. Ten je toxický, neurotoxický, způsobuje změny proteinů a genů a bývá spojován se vznikem rakoviny. Jde o silný alergen, který způsobuje záněty a rozvoj plísní. V přírodní kosmetice se používá síran draselno-hlinitý, který byl schválen v certifikované přírodní kosmetice. Holíme-li si podpaží, měli bychom být zvláště opatrní na to, co si do podpaží stříkáme. Vyhneme se tak nejen ekzémům a začervenání, ale i dalším zdravotním komplikacím. Existují i deodoranty s nízkým obsahem hliníku či bez obsahu hliníku, nesmíme ale zapomínat číst to, co přípravek obsahuje. U potravin jsme si na to ve většině případů už zvykli, u kosmetiky nám to ještě dělá problémy. 100 % účinný přírodní deodorant nebrání přirozeným funkcím pokožky a neobsahuje škodlivé látky.