Dítě a drogy

  Drogy jsou dnes k dostání jednoduše, proto je na nich stále více mladých lidí závislých. Začíná to docela jednoduše – s partou chtějí zažít něco nového, co ještě nezažili. Jde ale o návykovou látku, mnoho mladých lidí si neuvědomuje, že budou chtít časem víc a ocitnou se v bludném kruhu, ze kterého se jen těžko hledá cesta ven.

  Problém s drogami se netýká jen chlapců, ale i dívek. Mějte oči otevřené a pozorujte každou odchylku. Pokud má dítě rozšířené zorničky, mluví z cesty, ztrácejí se vám peníze nebo věci, je téměř jisté, že „něco“ bere. Aby si mohl mladý člověk, který ještě nemá žádný příjem, drogu obstarat, potřebuje peníze. Proto se na počátku ztrácejí hodnotnější věci, které může zastavit. Než na to přijdete, věc už propadne a je prodaná. Právě proto je důležité, aby se v rodině o problémech s drogami diskutovalo už od útlého mládí dětí. Musejí pochopit, že je to něco, co je může i zničit. Ukažte jim fotografie drogově závislých, většinou rapidně zhubnou a jejich chrup je chrupem starých lidí.

  Pokud už u dítěte závislost je, potom bude záležet i na vás, jak se k problému postavíte. Ignorovat to nemůžete, někdo se přiklání k tomu, nechat dítě spadnout až na samé dno. Samo si závislost neuvědomuje, proto ona druhá varianta může být stejně špatná, jako ta první. Nelze zavírat oči, ale mluvit, mluvit a mluvit. Obraťte se na specializované pracoviště a dítě dejte do léčebny. Čím dřív to uděláte, tím lépe. A i potom kontrolujte, protože nikdy nemáte jistotu, že ve slabé chvíli dítě po droze nesáhne znovu. Je to boj na dlouhou trať, ale pokud ho vaše dítě vyhraje, budete zase šťastnými rodiči.