Dárek jménem bonsai

Žádnou ženu neurazíte květinou, natož stromkem. Vždyť bonsaje jsou právě miniatury stromů vytvarované z úplně normálních rostlin. Jsou živým obrazem přírody, který není nikdy dokončen. Umělecký celek tvoří rostlina, povrch půdy, miska a někdy i podložka či stolek, fantazii se v tomto směru meze nekladou.

  Hlavní kouzlo bonsají spočívá v tom, že ačkoliv většinou nepřesahují výšku několika málo desítek centimetrů, mají všechny vlastnosti volně rostoucích a starých stromů v přírodě. Dosahují věku několika desítek, někdy i několika set let.

  Samotné pěstování bonsají se k nám rozšířilo z Dálného východu. Dnes se i v Evropě může bonsai a její pěstování stát oblíbeným vyplněním volného času. U bonsaje se musíme stara – zastřihávat je, hnojit, tvarujeme je drátem, ohýbáme větve, jednou za dva roky je přesazujeme. Jejich krása nám ale všechno vynahradí, vždyť v Japonsku u bonsají i meditují. Pokud si nevíte rady s dárkem, sáhněte po bonsaji. Peněženku vám nezruinuje a radost bude větší, než si jen dovedete představit.