Bojíte se netopýrů?

Mnoho lidí má u nás z netopýrů strach, přesto si ale musíme uvědomit, že jde o chráněné zvíře, čili tak se k němu musíme chovat. Pokud k nám netopýr vletí do bytu, měli bychom mu otevřít okno a zhasnout světlo, aby mohl bez problémů sám vyletět. V Číně by ale netopýra vítali s otevřenou náručí, vždyť je to pro ně symbol bohatství a štěstí. Symboly štěstí se tradičně v Číně píše jako Fu, což znamená právě bohatství, nebo štěstí. Charakter Fu se čte stejně jako netopýr, proto je štěstí tradičně spojeno s tímto tvorem. V Číně jsou netopýři nazýváni různými tituly, ale nejrozšířenější je nebeská krysa, nebo létající krysa. Netopýr se stal i symbolem dlouhověkosti, neboť ve starověku sloužil jako lékařská přísada. Krev netopýra, nebo jeho křídla byla součástí mnoha léků. Středověké zdroje zase popisují bílé netopýry, kteří jsou dle legend tisíce let staří. Pokud je člověk chytí, usuší a sní, dožije se požehnaného věku. Rudí netopýři zase přinášeli velké štěstí. Netopýři se stali symbolem štěstí a dlouhověkosti také protože zbavovali lidi hmyzu, který přenášel nemoci.

  Umělci často vyobrazovali Fulushou, tři bohy štěstí v podobě netopýrů. Často se pětice netopýrů zobrazovala ve společnosti mága, který drží nádobu, ze které vylétají netopýři. Jindy jsou zobrazeny děti, jak dávají do vázy netopýry či válečník snášející svým mečem netopýry na zem, symbolicky se tak vyjadřuje, že lidem přináší z nebes štěstí. 

  V Evropském folkloru je naopak netopýr odjakživa symbolem negativním. Měli jej jako přisluhovače čarodějnice, figuroval v příbězích o magii a jakožto noční tvor byl ďáblovým stvořením po boku s kočkou, ropuchou nebo hadem. Co se vám líbí víc?