Zdravotní kaleidoskop

Když žáha pálí…

  Pálení žáhy je nepříjemný problém, který nás může potrápit kdykoli. Lze ho ale rychle a efektivně řešit alternativní cestou. Základem je úplně se vyhýbat kořeněným jídlům (kořenit jen bylinkami), sladkostem, příliš slaným pokrmům a alkoholu (ten jen v nejnižší míře). Pít by se mělo 2 až 3krát denně půl sklenice šťávy ze syrových brambor či z kysaného zelí (vždy před jídlem). Pokud by žáha začala pálit, je vhodné sníst jednu syrovou mrkev, která se musí pořádně rozkousat. Na pálení žáhy je efektivní tento čaj:

  Směs 20 garniky, 20 g květu heřmánku, 20 g natě řebříčku obecného. Smíchejte, přelijte vždy 2 čajové lžičky směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut louhovat, scedit a vypít. Čaj by se měl pít 3krát denně.

  Každé jídlo se musí jíst v klidu a sousta je nutné vždy pořádně rozkousat!

Přecitlivělý žaludek

  Jsou lidé, kteří nemohou sníst všechno. Po některém jídle je jim zle (zvláště v létě po tom grilovaném), mají pocit těžkého a plného žaludku. V takovém případě je dobré mít po ruce žaludeční kapky, které si můžete sami vyrobit.

  Jedna čajová lžička kořene hořce žlutého, jedna lžička zeměžluči lékařské a dvě čajové lžičky třezalky tečkované. Vše zalijete 200 ml čistého lihu, dva týdny vyluhujete a scedíte. Podává se při potížích 10 kapek na kostce cukru.

Bodnutí hmyzem nepodceňujte!

  U některých lidí se může po bodnutí hmyzem dostavit i silná alergická reakce. Takový stav vyžaduje rychlou lékařskou péči. Při alergii po bodnutí hmyzem se užívá tento čaj:

  Budete potřebovat 20 g vřesu obecného, 10 g kopřivy dvoudomé a 10 g řepíku lékařského. Jednu lžíci této směsi spaříte 250 ml vroucí vody, 10 minut louhujete a scedíte. Čaj se pije teplý malými doušky.

  Na zklidnění místa vpichu použijte kvalitní éterický olej z levandule lékařské, či jej potřete propolisovou tinkturou. Svědění pak zmírní koupel ve slané vodě či oloupaný a na plátky pokrájený brambor ve formě obkladu.